Dlaczego spacerowanie to najlepsza aktywność dla zdrowia ciała?

Prowadzenie zdrowego stylu życia to dla wielu osób nie lada wyzwanie. W dzisiejszym świecie, w którym pracuje się głównie na siedząco i tak samo odpoczywa, z każdej strony pojawia się coraz więcej szkodliwych pokus. Przetworzona żywność, używki, życie w miastach pełnych spalin i zanieczyszczonego powietrza – wszystkie te czynniki mają niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka.

Chcąc zachować witalność ciała i umysłu ludzie powinni zwrócić większą uwagę na swój styl życia, a zwłaszcza na sposób odżywiania i podejmowane codziennie aktywności.

Spacerowanie – idealna aktywność dla wszystkich

Jedną z najlepszych aktywności, którą można wybrać na drodze do zdrowszego życia jest spacerowanie. Do jego największych zalet bez wątpienia należy fakt, iż jest to czynność bezpieczna dla każdego bez względu na wiek, płeć czy masę ciała.

Regularne spacery pomagają w usprawnieniu pracy nóg: poprawiają krążenie, redukując ryzyko powstawania żylaków, zwiększają siłę mięśni, a także zapobiegają powstawaniu bolesnych obrzęków, co jest szczególnie ważne dla osób prowadzących siedzący tryb życia. Dodatkowo spacerowanie wspomaga dietę redukcyjną. Pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów czy cellulitu w połączeniu z odpowiednim nawodnieniem organizmu.

Najtrudniejszy w spacerowaniu jest pierwszy krok

Najskuteczniejszą metodą podczas wyrabiania nowych nawyków jest dokonywanie powolnych zmian, tzw. małych kroków. Działanie to zapobiega pojawieniu się szybkiego zniechęcenia i znużenia daną czynnością. Nie trzeba od razu wybierać się na wielogodzinne wyprawy, aby rozpocząć spacerowanie. Zdecydowanie lepiej jest początkowo wybierać krótsze dystanse i wykorzystywać spacer podczas swoich codziennych czynności. Zamiast samochodu – udaj się do pracy na piechotę, wysiądź przystanek wcześniej z tramwaju i pokonaj pozostały dystans na nogach.

Spacer może być też świetnym pomysłem na spędzenie czasu z przyjaciółką czy na randkę z partnerem, zwłaszcza w urokliwych miejscach. Wykaż się inicjatywą i zaproponuj to – z drugą osobą będzie raźniej!