Dlaczego warto i jak regularnie pić więcej wody?

Jak wiadomo, woda jest składnikiem niezbędnym do życia. Stanowi strukturalną część wszystkich komórek i tkanek w naszym organizmie – w ciele dorosłego człowieka woda stanowi 65% masy ciała! Mimo tego, że jest to wiedza powszechna, co roku w okresie letnim eksperci alarmują o przypadkach odwodnienia. Dlaczego dostarczanie płynów do naszego ciała jest tak ważne?

Powody dla których warto pić wodę

  1. Mózg pracuje na wyższych obrotach. Woda jest niezbędna do myślenia i procesów pamięciowych. Jej niedobór może powodować złe samopoczucie i uczucie ciągłego zmęczenia.
  2. Lepiej pracują mięśnie i narządy wewnętrzne. Bez nawodnienia i odpowiedniej ilości elektrolitów mięśnie się kurczą i są słabsze. Natomiast wszystkie narządy pracują dużo mniej wydajniej – regulacja temperatury ciała nie działa poprawnie, układ sercowo-naczyniowy jest obciążony, a układowi moczowemu grożą poważne choroby, w tym pojawienie się kamieni nerkowych.
  3. Waga ciała jest lepiej kontrolowana. Każda osoba na diecie wie, że aby pozbyć się nadprogramowych kilogramów, ważne jest nie tylko ile jemy, ale także ile pijemy płynów dziennie. Woda naturalnie niweluje pragnienie i reguluje uczucie łaknienia. Pobudza również metabolizm i wpływa pozytywnie na pracę wątroby oraz jelit.
  4. Poprawia wygląd skóry i włosów.

Gdy wiadomo, jak ważne jest picie odpowiedniej ilości wody (2,5 litra dla mężczyzn, 2 litry dla kobiet), jak o to zadbać?

Sposoby na regularne spożywanie większej ilości wody.

  1. Aplikacje w telefonie.

Obecnie na każdy telefon można zainstalować specjalne, dedykowane piciu wody aplikacje. Obliczają indywidualnie, ile dana osoba potrzebuje wody, spisują i zliczają, ile każdego dnia użytkownik jej wypił i co najważniejsze – przypomina nam, gdy mija zbyt długa przerwa od ostatniej wypitej szklanki. Plusem jest to, że o piciu wody można zapomnieć, ale o swoim telefonie nie – zatem zawsze pamiętamy, by odpowiednio się nawodnić.

  1. Znaczona butelka.

Bardzo popularna metoda w Internecie, w sam raz dla wzrokowców. Należy na plastikowej butelce zaznaczyć markerem odpowiednie ilości wody, jakie powinno się wypić i wypisać ustalone godziny obok podziałek. Taka butelka powinna być zawsze w zasięgu naszego wzroku. Obecnie można nawet kupić gotowe i ładne butelki wielokrotnego użytku produkowane właśnie do tego celu.

  1. Dodatki do wody.

Wiele osób nie pije regularnie wody nie dlatego, że zapomina, tylko dlatego, bo woda jest dla nich „bez smaku”. Warto wrzucić do dzbanka dodatki, które urozmaicą napój, a nawet dodadzą mu więcej walorów zdrowotnych. Mogą to być np. liście mięty, cytryna, imbir, czy wszelakie dostępne owoce.

 

One thought on “Dlaczego warto i jak regularnie pić więcej wody?

Dodaj komentarz